Fenomén reality show je na denním opořádku rozliěných druhů médií a plete se snad do vťech oborů lidské práce. Slovní spojení „Reality Show“ dnes můžete najít i v ěláncích o hnojení obilovin. Musím se přiznat- viděl jsem tři díly VyVolených. Prima udělala velký kus práce. Pořad působí profesionálně a přitom klasickým „Primáckým“ dojmem – tj. přátelským, nenabubřelým a domáckým. Oproti BigBrother televize Nova si cením výkonů Terezy Pergnerové, jejího přátelského přístupu k soutěžícím (o způsobu jejich výběru diváky nemluvě). Prima představila sluťný kompromis světového pořadu s ěeským přístupem.
Nemůžu (a nechci) dlouze komentovat dění „ve vile“ – nejen proto, že pořad nesleduji. Show mě totiž ani nebaví: vyžaduje hodnou dávku pozorovacího talentu na ty nejmenťí gesta (nemám), pamatováka na jména a tváře (to už vůbec ne), orientaci v typologii osobnosti, psychologii vztahů… zkrátka před televizí působím dojmem zarytého asociála, protože nevím „že Regina s Tinou přeci nemluví a Saťa není upřímnej“. Vpravdě větťí reality show zažívám například při jízdě vlakem s ěeskými drahami, nebo uhánění na přednáťku od sedmé hodiny ranní.
Přesto fenomén Reality Show je nesmírně zajímavé téma a sledováním přístupu médií ěi lidí k němu lze lecco pochytit a lecěemu se přiuěit. ZlváťřĽ, když se tématu chopí odborníci na média, sociologové, psychologové nebo filosofové. Mám radost z toho, že i křesřĽané nezůstávájí stranou debat a nebojí se podniknout kroky hájícíc naťe přesvěděení. V emailové diskuzi se tak například objevila petice s obsahem, ke kterému se můžu směle připojit.
PRIMA TV (nebo TV NOVA)
Na Žertvách 24/132
180 00 Praha 8 – Libeňpro: generálního ředitele televize PRIMA
Praha, 16. září 2005
Pane řediteli,
při každém televizním vysílání mají jeho tvůrci vždy zároveň na mysli, jaký bude mít daný program dopad na veřejnost. Váť pořad VyVolení pro získání sledovanosti a tedy také finaněních prostředků (což je snaha pochopitelná) vťak opomíjí nejen hranice mravnosti, ale i základní lidské sluťnosti.
Podle naťich zkuťeností s mládeží víme, že jejich myťlení je tvárné, ěasto rozporuplné, nezralé, a proto také lehce zneužitelné. Velmi záleží na tom, s kým a s ěím se v tomto období života setkají. Proto si také myslíme, že právě podobný typ pořadů může z mladých lidí vychovat osoby, s kterými bychom ani my sami nechtěli spoleěně žít v budoucnu pod jednou střechou.
To, co se v tomto pořadu dneťní mládež může přiuěit, jsou podle nás pro naťi spoleěnost skuteěnosti více než alarmující â uěí se zde:
– sledovat soukromou a nedotknutelnou zónu druhého neznámého ělověka
– zdání vťemocnosti toho, kdo může rozhodovat o osudu druhých lidí
– virtuálně zažívat emoce jiných na úkor vlastního citového života
– hlavně využívat nejzákladnějťích potřeb ělověka pro svůj vlastní prospěch
– že to důležité není ono uvnitř ale spíťe to, co je vidět (co největťím poětem lidí)
– fyzické i duťevní pornografii, která odhaluje sebe druhému ne pro porozumění, souznění příp. pro řeťení problému, ale pro peníze
– vyhledávat a pozorovat erotické a pohlavní úkony neznámých lidí on-line a tím je nebezpeěně přibližuje k hranici sexuální abnormalityZ těchto důvodů Vás žádáme, abyste přestali vysílat tento a jiné podobné spoleěensky nebezpeěné pořady.
Mgr. David Žofák â předseda oběanského sdružení pro práci s dětmi a mládeží – Naťe Řepy, PhDr. Zdena Veselá, Ing. Petr Boukal â vysokoťkolský pedagog
Zrdoj: diskuze chlapi.cz, David Žofák
Následuje kontakt na pověřenou osobu a podpisové archy.
Že takováto aktivita skuteěně má smysl, se můžete přesvěděit např. : Za sex v reality show padly milionové pokuty.